press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/47

İSTANBUL

SOFITEL

İSTANBUL TAKSİM

Taksim Meydanı eski ışıltısına kavuştu…

İstanbul Taksim Sıraselviler Caddesi’nin girişinde bulunan tiyatro binasını ve bu binanın arkasına doğru uzanan tarihi Maksim Gazinosu’nu kapsayan proje, İstanbul’un bu sembol binasını yeniden günümüze kazandırma projesidir.

 

Sıraselviler Caddesi’ne bakan tarihi cephenin restorasyonunu da içeren bu prestijli proje sayesinde, Taksim Meydanı özlenen siluetine kavuştu.

 

Tuna İnşaatın ‘doğru lokasyonlarda doğru proje’ misyonunun bir parçası olarak, İstanbul’un her anlamda en değerli alanlarından biri olan Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilecek bu proje, İstanbul’un turizm değerini de yükseltecektir.

 

Projenin Sıraselviler Caddesi’ne bakan cephesi, Maksim Gazinosu ile Taksim Sahnesi tarafından paylaşılmıştır. Mimari açıdan büyük değer taşıyan bu cephe ve arkasında yer alan yapı, İstanbul’da doğrudan sinema binası olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş ilk yapıdır. 1914 yılında inşa edilen binanın mimarı Giulio Mongeri’dir.

 

İlk olarak Majik Sineması adıyla işletilen salonda, o dönemde küçük bir senfonik orkestra eşliğinde sessiz filmler gösterilmiştir. Binanın arkasında yer alan Maksim Gazinosu ise Türk popüler kültürüne iz bırakmış sembol mekanlardan biridir. 1920’lerde Rusya’dan İstanbul’a göçen Frederick Thomas tarafından açılan Maksim, Fahrettin Aslan tarafından işletilmeye başlanınca, altın dönemini yaşamıştır.

 

Tuna İnşaat, 5 yıldızlı otel projesi ile harabeye dönüşmüş bu binayı ve araziyi, görkemli tarihine yakışır şekilde geleceğe taşıyarak Taksim’e geri kazandırdı.

 

2019 yılında tamamlanan projede, farklı sektörlerde yarım asra ulaşan köklü geçmiş ve deneyime sahip olan Tuna ve dünyanın öncü otel gruplarından Accor Grubu, Türk turizmi açısından değerli bir işbirliğine imza attı. . İki grup arasında yapılan anlaşma kapsamında, uluslararası lüks otel markası Sofitel Hotels & Resorts, Türkiye’deki ilk otelini Taksim’de açtı.

Yatırımı ve inşaatı Tuna tarafından tamamlanan, işletmesi ise Accor Grubu bünyesinde modern lüksün ve Fransız yaşam sanatının en güzel örneklerini sunan Sofitel tarafından yapılacak olan Sofitel İstanbul Taksim Oteli, 33’ü süit olmak üzere toplam 203 odayla hizmet veriyor. İki balo salonu ile Boğaz manzaralı teraslarıyla şıklığı ve İstanbul’un güzelliklerini aynı anda yaşatacak iki lüks restorana ve kapsamlı spa olanaklarına sahip bulunuyor.

Havaalanına sadece 30 dakika uzaklıkta, metro ulaşımının merkezinde yer alan Sofitel İstanbul Taksim, Tuna inşaat ayrıcalığıyla İstanbul’un en seçkin 5 yıldızlı otelleri arasında yer alıyor.